Lakosz Lakosz
952
BLOG

Jak to z Ustawą o Trybunale Konstytucyjnym było.

Lakosz Lakosz Polityka Obserwuj notkę 32

Muszę przyznacz, że zaczyna mnie irytować bezmózgowie prezentowane na blogowisku, np. tutaj (a takich wypowiedzi jest na kopy).  Również w publicznych mediach pełny chaos, niewiedza i klientelizm. Czy to zamierzona oszustwo, czy tylko niewiedza, nie chcę rozstrzygać, choć obraz jest przygnębiający, kiedy nawet sławy konstytucjonalistów wykazują niewiedzę, nieznajomość ustawy i historii jej powstania.

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że to nie "ustawa PO", tylko "ustawa prezydencka". Co by nie mówić, Komorowski nie Duda, nie chodził na pasku "prezesa". Pod drugie proces legislacyjny trwał dosyć długo i bez pośpiechu.

image

Link                                                                                                                                      

Poza tym, wbrew powszechnym wmawianiom, poszczególni elekci byli wybierani z dokładnym wyznaczaniem terminu rozpoczęcia ich kadencji, po wygaśnięciu mandatów odchodzących sędziów:  Roman HauserKrzysztof ŚlebzakAndrzej JakubeckiBronisław Sitek i Jan Sokala.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ustawa była zgodna z Konstytucją, wybór trzech pierwszych sędziów  konieczny, podobnie jak dwóch "grudniowych", ze względu na brak czasu na dotrzymanie terminów przez nowy parlament (by TK był w pełnym składzie).*   Prezydent nie może też uzurpować sobie prawa do określania  wadliwości obowiązującego prawa - od tego jest właśnie Trybunał Konstytucyjny. Dlatego odmowa przez prezydenta, zaprzysiężenia 3 sędziów, których kadencja się rozpoczęła,  jest bardzo poważnym naruszeniem prawa   i stanowi podstawę do postawienia go przed Trybunałem Stanu.  Nie mówiąc już o podpisaniu nowej, jawnie wadliwej ustawy, zamiast skierowania jej do TK, chociażby właśnie z powodu istniejących wybranych elektów.                                                                                                                  

 *
1. Ustawa z czerwca - domniemanie konstytucyjności.
2. W ustawie: na wakaty w 2015 zgłaszanie nowych co najmniej na 30 dni przed upływem kadencji
a) 2 grudnia - 30 = 3 listopada najpóźniej
b) 8 grudnia - 30 = 9 listopada najpóźniej
    Jednak trochę bardziej skomplikowane.             Ustawa o TK                                                                                                                                       Art.19 p. 2. Wniosek w sprawie zgłoszenia kandydata na sędziego Trybunału składa się do Marszałka Sejmu nie później niż 3 miesiące przed dniem upływu kadencji sędziego Trybunału.                                                                                                                                Art. 137   W przypadku sędziów Trybunału, których kadencja upływa w roku 2015, termin na złożenie wniosku, o którym mowa w art. 19 ust. 2, wynosi 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy.                                                                  
3) Wybory nowego parlamentu 25 października.
4) Pierwsze posiedzenie sejmu 12 listopada.                                                                       Kadencje sędziów TK w tym roku upływały: trzem sędziom - 7 listopada, jednemu 2 grudnia, jednemu 8 grudnia.
Poprzedni sejm ustalił, że kandydatów trzeba zgłaszać na 3 miesiące (90 dni) przed upływem kadencji członka TK. Wyjątkowo w 2015 30 dni od obowiązywania, czyli 60 dni od ogłoszenia. Ustawę ogłoszono 30.07.2015, weszła w życie 30.08.2015. Tak więc zgłoszenia do 29.09.2015.
Do terminu upłynięcia kadencji kadencji sędziów w TK 3x 38 dni, 1x 63 dni, 1x 69 dni.
Pierwsze posiedzenie nowego sejmu 12.11.2015. Do upłynięcia kadencji sędziów w TK: 3x - 5 dni, 1x 20 dni, 1x 26 dni (a to liczone od pierwszego posiedzenia sejmu, kiedy organizował samego siebie).                                                                    

Sejm nowej kadencji nie miał większych szans by przeprowadzić proces wyboru zgodnie z prawem zawartym w ustawie. 

Lakosz
O mnie Lakosz

Rozwalone po ostatnim face liftingu, więc będzie trzeba poprawić....

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka